Zbarvení koní, jejich znaky a výžehy – Příprava k ZZVJ
Zbarvení koní je ovlivněno několika vnějšími a vnitřními faktory. Jako hlavní a určující faktor zbarvení je genetika. Mezi další vlivy patří intenzita slunečního záření, letní a zimní sezóna a výživa.
Zbarvení koně je určováno podle barvy chlupu koní. Barvu chlupů určuje pigment v krycích chlupech a také pigment v podsadě. Máme 8 základních barev.
Ryzák
– Kůň tohoto zbarvení je celý rezavý (červenohnědý), včetně hřívy a ocasu. Ty jsou ve stejné barvě jako srst koně či o něco světlejší.
Vraník
– Kůň tohoto zbarvení je celý černý, včetně hřívy a ocasu, které jsou ve stejné barvě jako srst koně.
Hnědák
– Kůň tohoto zbarvení může být jakéhokoliv odstínu hnědé. Hříva a ocas jsou v tomto případě černé barvy. Jedná se o nejrozšířenější zbarvení koně na světě.
Bělouš
– Kůň tohoto zbarvení je bílé barvy. Bělouši se rodí jako vraníci a postupně během prvních let svého života zesvětlají do konečné barvy. Ta může být bílá, do hněda či šedivá.
Bělouše můžeme rozdělit na:
- VYBĚLUJÍCÍ BĚLOUŠE: Tito koně se narodí jako ryzáci, vraníci nebo hnědáci a během dospívání postupně vybělují.
- NEVYBĚLUJÍCÍ BĚLOUŠE: Tito koně se rodí ve stejném zbarvení jako vybělující avšak brzy poté mezi barevnými chlupy začnou vyrůstat bílé chlupy. Hlava, ocas a spodky končetin zůstávají v základní barvě.
Plavák
– Kůň tohoto zbarvení má žlutou barvu v jakémkoliv odstínu, pigment kůže je tmavý. Spodní části končetin jsou tmavé stejně jako hříva a ocas. Pro některá plemena
s tímto zbarvením můžou být typické některé vrozené znaky.

Izabela (palomino nebo žluťák)
– Kůň tohoto zbarvení má světle pigmentovanou nebo nepigmentovanou kůži, srst je žluté barvy v různých odstínech, ale na rozdíl od plaváka má nohy světlejší či tmavší barvy, ale nikdy ne černé. Kopyta jsou často žlutá.
Albín (pseudoisabela)
– Kůň tohoto zbarvení má nepigmentovanou kůži v růžové barvě.
Vzhledem k tomu, že koně s tím to zbarvením mají celkový nedostatek pigmentu, tak srst a žíně jsou bílé bez jakéhokoliv pigmentu. Kopytní rohovina je žlutorůžová. Také oči pravých albínů jsou bez pigmentu a to červené nebo často modré.

Strakoš (né strakáč)
– Strakoš má větší plochy jak pigmetované, tak nepigmentované kůže a srsti. Tím pádem mají na sobě minimálně dvě různé barvy, ve formě fleků. Zbarvení žíní je podřízeno zbarvením podkladu. Vyjímkou není ani trojbarevné zbarvení. Častěji se vyskytuje u westernových plemen.

Vrozené znaky:
Vrozené znaky u koní jsou veškeré znaky, se kterými se kůň narodí nebo se projeví či ukáží ihned po narození. Vrozené znaky mohou být na hlavě (např. hvězda lysina, lucerna, bílý nos, šňupka, …), na končetinách (podkolenka, bílá spěnka, bílá korunka, …), na kopytech (i kopyto může mít několik barev nebo různé variace), chlupové víry (jedná se o vír chlupů na koni, mají různé tvary a najdeme je např. na krku, na čele, či jinde na těle), úhoří pruh (najdeme ho na zádech koně, nachází se mezi kohoutkem a ocasem což znamená, že u kohoutku začíná, jde přes hřbet a končí u ocasu. Tento pruh je spojen s plaváky).


Získané znaky:
Jedná se o znaky, které kůň získal ve svém životě a nenarodil se s nimi. Může se jednat například o výžehy, bílé skvrny (chlupy) po zraněních či otlacích.

V tomto článku jste našli odpovědi na následující otázky ze ZZVJ
Okruh: Anatomie a fyziologie koně. Barvy, znaky, výžehy
3) Jak vypadá kůň, kterého označujeme za plaváka?
4) Jak vypadá ryzák?
5) Jak vypadá albín?
6) Jakou barvu mají při narození vybělující bělouši?
7) Co jsou to u koně získané znaky?
8) Co patří u koně mezi vrozené znaky?
Autor: podko_monocerus
Můžete mě také sledovat na Instagramu